III Festiwal Oper Barokowych "Dramma per musica"
Od 2 od 17 września w Łazienkach Królewskich zagości III Festiwal Oper Barokowych, który zainauguruje opera Antonia Vivaldiego „Farnace”. Jej pierwsze polskie wystawienie będzie najważniejszym wydarzeniem Festiwalu. Libretto autorstwa Antonia Marii Luccheniego opowiada historię pontyjskiego króla Farnakesa i jego rozdartej konfliktem politycznym rodziny. W warstwie muzycznej będzie to uczta dla miłośników głosu altowego, któremu dedykowanych jest sześć z siedmiu partii w tej operze. Cztery spośród tych partii wykonają mezzosopranistki: Anna Radziejewska, Urszula Kryger, Elżbieta Wróblewska i Joanna Krasuska-Motulewicz a dwie kontratenorzy Kacper Szelążek i Jan Jakub Monowid. Partię tenorową wykona Przemysław Baiński. Orkiestra Royal Baroque Ensemble zagra pod dyrekcją Lilianny Stawarz, reżyserię przygotowuje Natalia Kozłowska, a kostiumy i scenografię Paulina Czernek.
Podczas Festiwalu przypomniana zostanie ubiegłoroczna inscenizacja opery neapolitańskiego kompozytora Leonarda Vinciego „Semiramide riconosciuta” w reżyserii Eweliny Pietrowiak i pod muzycznym kierownictwem Marca Vitalego. Na zakończenie Festiwalu powróci także ubiegłoroczna premiera – niezwykły spektakl „Sognando la morte”. Znakomita śpiewaczka Anna Radziejewska zaprezentuje w nim, oprócz wokalnych, swoje umiejętności taneczne we współczesnej choreografii autorstwa wybitnego tancerza Jacka Tyskiego do najpiękniejszych arii Vivaldiego, Händla, Hassego i Scarlattiego muzycznie przygotowanych przez Liliannę Stawarz i kameralny skład Royal Baroque Ensemble.
Zgodnie z tradycją Festiwalu w programie znajdzie się także koncert oratoryjny. W tym roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zabrzmi „Missa Votiva” ZWV 18, skomponowana w 1739 roku przez Jana Dismasa Zelenkę, kompozytora i instrumentalistę pochodzenia czeskiego związanego z orkiestrą dworu królów polskich i elektorów saskich. Niezwykle bogata w formie msza jest wotum kompozytora za przywrócone po ciężkich chorobach zdrowie. Mszę wykonają soliści, Chór Kameralny Collegium Musicum UW oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.
Obok spektakli operowych i oratorium widzowie znajdą w programie Festiwalu również koncerty kameralne muzyki wokalnej. Podczas 12 wieczorów przed festiwalową widownią zaprezentuje się blisko 90 artystów. Główną sceną festiwalową będzie Teatr Królewski, autentyczny zabytkowy teatr dworski, znajdujący się w pieczołowicie odrestaurowanej Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, w Warszawie.

Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronie drammapermusica.pl.

Patronat honorowy nad III Festiwalem Oper Barokowych w Teatrze Królewskim objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m. st. Warszawy i Ambasador Republiki Włoskiej.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica wspierane przez Muzeum Łazienki Królewskie. Partnerem tegorocznego Festiwalu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, mecenasem – Grupa FCA, donatorem – Mennica Polska S.A. a sponsorami – Grupa ROBYG S.A., Hotel Bellotto, Tramwaje Warszawskie Sp. z o. o., LG Electronics Mława, Sp. z o.o. i Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o.
Festiwal jest imprezą cykliczną, na którą Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Na pokrycie kosztów organizacyjnych Festiwalu przeznaczony jest też w całości przychód z biletów. Stowarzyszenie nie zarabia na organizacji wydarzenia, zaś ogromna część prac organizacyjnych wykonywana jest społecznie – pro publico bono – przez członków Stowarzyszenia i wolontariuszy.

Bilety można nabyć w za pośrednictwem serwisu www.bilety24.pl oraz przed spektaklami i koncertami w Teatrze Królewskim, Pałacu na Wyspie i Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ceny biletów normalnych od 20 zł do 100 zł i ulgowych od 20 zł do 60 zł.

_________________________________________________________________________________